Lyžníci na Labské boudě 22. a 23. března 2014

U příležitosti 101. výročí úmrtí Bohumila Hanče a Václava Vrbaty zveme všechny lyžníky v dobové výstroji a milovníky hor k setkání na Labské boudě.

Program začne v sobotu ve 13 hod., za hudby volného sdružení muzikantů upečeme venku kýtu a zapijeme Paroháčem z pivovaru na Luční boudě. Pro dětičky jsou připraveny soutěže. V 16 hod. položíme u mohyly na Zlatém návrší věnec a připomeneme si Den horské služby, který byl u příležitosti tragické smrti Hanče a Vrbaty stanoven na 24.března. Ve 20 hod. koukneme na dobový film. V neděli si můžete projít nebo projet zhruba 15 km dlouhou trasu závodu. 

Krátce příběh Hanče a Vrbaty….

O Velikonocích 24. března 1913 se v okolí Zlatého návrší a Labské boudy konal mezinárodní závod na 50 km. Závodníci vyběhli jen nalehko oblečeni, protože počasí bylo nádherné, během závodu se však změnilo v peklo. Závod musel být zrušen a všichni závodníci, kromě Bohumila Hanče, byli zastaveni. Jemu se vydal na pomoc jeho přítel, lyžař Václav Vrbata, který jej našel a věnoval mu, vyčerpanému a promrzlému, horní části svého oděvu. Oba však v prudké vánici zahynuli. Václav Vrbata byl nalezen zmrzlý v místě dnešní mohyly na Vrbatově návrší, Bohumil Hanč byl nalezen podchlazený bez známek života v místě dnešního Hančova pomníčku nedaleko Pančavského vodopádu a zemřel právě na Labské boudě.

Čin Vrbaty, který za záchranu kamaráda obětoval svůj život, se stal impulzem ke vzniku záchranných služeb a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. Na památku jejich tragické smrti je 24. březen slaven jako Den Horské služby.

  • logo_hannah_2_200x63.png